Ott ülsz a kanapén, mint egy boldogtalan anya, miután végre elcsendesedett a ház. A gyerekek alszanak, de te képtelen vagy pihenni. A gondolatok megállíthatatlanul cikáznak a fejedben: „Ma sem voltam elég jó anya… A többi anyuka hogy csinálja?… Miért érzem azt, hogy sosem elég?”
Ismerős érzés? Nem vagy egyedül.
Sok anya érzi így magát nap, mint nap. Hiába van szerető családjuk, egészséges gyermekeik, mégis ott motoszkál bennük az a nyomasztó érzés: „Valamit biztosan rosszul csinálok. Valaminek másképp kellene lennie.”
De mi áll valójában ennek a hátterében? És ami még fontosabb: hogyan lehet ezen változtatni?
A boldogtalan anyaság valódi okai
Az agyad természeténél fogva a hiányra figyel
Sok kimerült és boldogtalan anya küzd ezzel a problémával. A gondod nem az, hogy tényleg hiányzik valami az életedből. A problémád az, hogy „az agyad a negatívumokra van programozva„.
A pszichológusok ezt negativitás torzításnak nevezik – ez egy olyan kognitív torzítás, ami miatt az emberi agy évezredeken át a veszélyekre és hiányokra fókuszált, hiszen ez biztosította a túlélést. Régen hasznos volt észrevenni a veszélyeket, de ma, amikor nincs ragadozó a bokorban, ez a mechanizmus a saját életünket keseríti meg.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy a pozitív dolgokat észre sem veszed, míg a negatívakat felnagyítod.
- Nem gondolsz arra, hogy ma ötször is megöleltek a gyerekeid, csak arra, hogy mennyire kiborított a hiszti.
- Nem érzed az elégedettséget, hogy finom vacsorát főztél, csak azt veszed észre, hogy megint nem tudtál időben lefeküdni.
- Nem vagy hálás azért, hogy egészséges vagy, csak azon rágódsz, hogy már megint nem fér rád az a régi farmer.
És így telnek el a napok – mindig azzal a gondolattal, hogy valami hiányzik. Arra bíztatlak, készíts „Örömpercek” listát! Azonnal írd fel egy jegyzetbe, amikor valami jó történik veled (egy ölelés, egy mosoly, egy „szeretlek”). Este nézd végig a listát. Meg fogsz lepődni, mennyi szép pillanat volt a napodban!
A boldogtalan anya és a külső hatások kapcsolata
Könnyű beleesni a tökéletes anyaság hajszolásának csapdájába. Sok anya a közösségi médiát böngészve azt reméli, hogy inspirációt és támogatást talál, de gyakran inkább önbizalomhiányt és elégedetlenséget eredményez.
„Nézd, milyen gyönyörű ez a kézzel festett gyerekszoba!”
„Wow, ez az anyuka három gyerek mellett is minden reggel edz!”
„De szép családi fotók, nálunk miért nem sikerülnek ilyen jól?”
Ezek a képek azt sugallják, hogy a sikeres anyaság kizárólag a hibátlan külsőségeken múlik, és aki kimerült, az valamit biztosan rosszul csinál.
A valóság azonban sokkal árnyaltabb. Sok boldogtalan anya esik abba a csapdába, hogy ha kizárólag az online világból inspirálódik. Ez a folyamatos elégedetlenség pedig csak tovább mélyíti a frusztrált anyák elszigeteltség-érzetét. Az igazság az, hogy a közösségi média csupán egy kirakat, és az élet tökéletlenségei éppen olyan értékesek lehetnek, mint a gondosan beállított pillanatok.
Mini-gyakorlat: Nézd végig, kiket követsz a közösségi médiában. Tegyél fel magadnak három kérdést:
- Feltöltődöm vagy kimerülök a posztjaiktól?
- A valóságot mutatják vagy egy irreális képet?
- Inspirálnak vagy nyomasztanak?
Ha bármelyik válasz nem, akkor itt az ideje a digitális nagytakarításnak. Ha ebben segítségre van szükséged, olvasd el ezt a blogcikket.
A „láthatatlan erőforrások” hatalma
Sokszor azt hisszük, hogy a boldogsághoz nagy változások kellenek. Új ház, több pénz, kevesebb munka, több idő. De mi van, ha a boldogság kulcsa már ott van a kezedben, csak észre kell venned?
Egy kliensem, aki korábban tipikus boldogtalan anya volt, azt mesélte, hogy mindig azt hajtogatta: akkor lesz boldog családja, ha végre nagyobb lakásba költöznek. Aztán egy este a kislánya azt mondta: „Anya, olyan jó, hogy a kis szobánkban mindig összebújhatunk meséléskor!” Ez a mondat mindent megváltoztatott. Rájött, hogy a minőségi együttöltött idő sokkal fontosabb, és sokkal elérhetőbb cél, mint a 180 nm-es családi ház.
Határozd meg te is, mit jelent számodra a boldogság. Ahelyett, hogy azt mondanád: „Akkor leszek boldog, ha…”, próbáld meg így: „Ma ezért vagyok hálás…”. Írd össze azokat a mindennapi pillanatokat, amik mosolyt csalnak az arcodra – egy ölelés, egy közös társasjáték, vagy amikor a gyereked először mondja ki azt a nehéz szót, amit már régóta gyakorol. Ezek azok a kincsek, amik már most is ott vannak az életedben.
Az egyértelmű célok segítenek abban, hogy tudatosan fókuszálj a pozitívumokra, és valóban észrevedd azokat az erőforrásokat, amelyek már most is az életed részei.
Hogyan hagyd magad mögött a boldogtalan anyaságot?
Tudományos kutatások szerint a boldogság nem elsősorban a külső körülményeken múlik, hanem azon, hogy milyen tudatos viselkedéseket és szokásokat alakítunk ki.
A pozitív pszichológia kutatásai azt mutatják, hogy a boldogságunk nagy része a gondolkodásmódunkon és cselekedeteinken múlik – például azon, hogy mennyire vagyunk hálásak, milyen kapcsolatokat ápolunk, és hogyan kezeljük a stresszt. Ez azt jelenti, hogy bármilyen élethelyzetben is vagy, még akkor is, ha hosszú ideje szomorú és elégedetlen anya vagy, képes változtatni a gondolkodásmódodon. A kulcs a tudatos odafigyelés és az apró, pozitív szokások beépítése a mindennapokba.
Íme néhány lépés, amivel elkezdheted a változást:
- Vedd észre a saját gondolkodási mintáidat – Ha azon kapod magad, hogy csak a hiányra fókuszálsz, állj meg egy pillanatra, és kérdezd meg: „Mi az, ami most mégis jó?”
- Gyakorold a pozitív élmények tudatosítását – Nap végén írj le három dolgot, ami aznap örömöt okozott (legyen bármilyen apró is).
- Tanuld meg áthangolni a fókuszod – Ahelyett, hogy azon gondolkodnál, mit kellene még elérned, próbáld meg azt keresni, amit el szertnél érni a jövőben, amilyen sikerre vágsz, és gondolj arra, hogy fogsz odajutni.
Mit tehetsz még ma a boldogságodért?
Ne hagyd, hogy az agyad becsapjon – a boldogságod lehetősége már most is ott van előtted!
Nem az a baj, hogy nincs elég időd, pénzed vagy energiád. Hanem az, hogy nem látod meg azt, ami már most is boldogságot hozhatna neked.
Az első és legfontosabb lépés, hogy felismerd: nem veled van a baj. Nem vagy rossz anya. Csak megtanultál egy olyan gondolkodásmódot, ami nem szolgálja a boldogságodat.
Az Erőforrástérkép tanfolyam segít ebben a változásban.
Ha szeretnéd megtanulni, hogyan fókuszálj tudatosan az erőforrásaidra, hogyan alapozd meg a tartós elégedettséget, boldogságot, és hogyan szabadulj meg az állandó hiányérzettől, akkor nézd meg az Erőforrástérkép tanfolyamot.
Mit kapsz a programban?
A tanfolyam végére képes leszel arra, hogy megalkoss egy személyre szabott, fenntartható boldogságot támogató öngondoskodási rutint, amely az értékeidre, erősségeidre és kapcsolataidra épül.
Ezen felül:
- Tudományosan megalapozott módszereket ismersz meg: A program a pozitív pszichológia kutatásaira épül. Nem gyors megoldásokat, hanem valódi, hosszútávú változást hozó eszközöket kapsz.
- Gyakorlatias támogatást kapsz: Minden módszer a való életben is alkalmazható, figyelembe véve egy elfoglalt anya mindennapjait.
- Személyre szabott stratégiákat: Az Erőforrástérkép segítségével végre megtanulhatod, hogyan válj kiegyensúlyozottabbá, energikusabbá és elégedettebbé – anélkül, hogy drasztikus változtatásokra lenne szükség.
Ne hagyd, hogy a negatív minták és az állandósult hiányérzet tovább irányítsa az életed és elrabolják tőleg az anyaság örömét. Engedd meg magadnak a boldogságot!