Az érzelmi tudatosság egy olyan képességünk, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. És az a leghasznosabb vonása, hogy mindenki könnyen tudja fejleszteni. Még akkor is, ha a gyereknevelés miatt extrán igénybe van véve a figyelme.
Ebben a cikkben elmondom, hogy mi az érzelmi tudatosság, miért fontos az anyák számára, és a fejlesztése hogyan változtathatja meg az anyaság élményét. Megosztok néhány egyszerű, mindennapi gyakorlatot, amelyek hatékonyan csökkentik a stresszt és növelik a türelmünket és a belső békénket. Amire időnként tényleg minden anyának szüksége van.
Miért fontos az érzelmi tudatosság?
Az érzelmi tudatosság az a képességünk, ami segítségével tudatosan érzékeljük, megértjük és kezeljük az érzelmeinket. Ez azt jelenti, hogy nem csak megtapasztaljuk az érzelmeinket, hanem tudatosan figyelünk rájuk és megértjük, miért érzünk éppen úgy, ahogy érzünk. Ez a folyamat az önreflexión és az érzelmek iránti nyitottságon alapszik.
Az érzelmi tudatosság és a mentális egészség
Az érzelmi tudatosság nemcsak az érzelmeink kezelésében segít, hanem hozzájárul a mentális egészségünkhöz is. Ha meg tudjuk érteni az érzelmeink forrását és következményeit, az segíti csökkenteni a stresszt, a szorongásunkat és a frusztráció érzésünket, emellett erősíti az önkontrollunkat is.
Kutatások szerint azok az emberek, akik magasabb szintű érzelmi tudatossággal rendelkeznek, kevésbé hajlamosak depresszióra, szorongásra vagy más pszichológiai nehézségekre. Emellett az érzelmileg tudatos emberek jobban tudnak alkalmazkodni a változásokhoz, ügyesebben és hatékonyabban oldják meg a konfliktusokat.
Az anyák érzelmi tudatosságának szerepe
Anyaként számunkra különösen fontos az érzelmi tudatosság, mert sokszor szembesülünk olyan helyzetekkel, amelyek erős vagy heves érzelmeket váltanak ki belőlünk.
Például örömöt és büszkeséget okozhat a gyermekünk sikere vagy fejlődése, de ugyanakkor aggodalmat vagy bűntudatot is átélhetünk egy nehéz döntés vagy egy vélelmezett gyereknevelési hiba miatt. Anyaként gyakran küzdünk az időhiánnyal, a fáradtsággal, az elvárásokkal és a felelősséggel is, amik gyakran negatív érzelmi állapotba, vagy akár negatív érzelmi spirálba visznek minket.
Mutatok néhány gyakorlati előnyt, amit az érzelmi tudatosságunk fejlesztésével érhetünk el:
- Segít minket abban, hogy igazán jelen legyünk a pillanatokban, amelyeket a gyermekeinkkel töltünk, és megnyugodjon az elménk és a testünk is.
- Az érzelmeink tudatosításával könnyebben tudunk figyelni azokra az eseményekre is, ami velünk, vagy körülöttünk történik, és így könnyebben tudjuk kiélvezni az egyszerű, de pozitív élményeinket is. Ez növeli az elégedettségünket és a boldogságunkat.
- Segít minket abban, hogy hatékonyabb stresszcsökkentő technikákat alkalmazzunk, amelyek segítenek nekünk ellazulni és feltöltődni.
- Segít nekünk abban, hogy meg tudjuk élni a másokkal szemben érzett empátiát, és konstruktív módon oldjuk meg a konfliktusokat. Ha megpróbáljuk megérteni a másik személy nézőpontját, akkor könnyebben tudunk kommunikálni vele. Így el tudjuk kerülni a vádaskodást és a személyes támadásokat, és összpontosítani tudunk a probléma megoldására.
- Segít abban, hogy megőrizzük a nyugalmunkat és ne reagáljunk túl az érzelmeinket. Ha tudjuk, hogy miért érezzük magunkat úgy, ahogy érezzük, akkor nem kell félnünk vagy szégyenkeznünk az érzéseink miatt. Találhatunk egészséges módokat az érzelmeink kifejezésére, például beszélhetünk róla valakivel, írhatunk naplót vagy sportolhatunk.
- Segít abban, hogy megtaláljuk az örömöt, a hálát és a reális önértékelést az életünkben, és így növeljük a belső békénket.
Ha nem figyelünk oda az érzéseinkre, akkor könnyen elveszíthetjük a kapcsolatot önmagunkkal, és eluralkodhat rajtunk a türelmetlenség, a frusztráció vagy a reménytelenség. Ez nem csak a mi jóllétüket, hanem a gyermekeink és a párunk hangulatát és jóllétét is befolyásolhatja.
Az anyák érzelmi tudatosságának fontossága a gyereknevelés során
Az érzelmi tudatosság lehetővé teszi nekünk, anyáknak, hogy jobban megértsük önmagunkat és gyermekeinket, és segít minket abban, hogy empatikusabbak és türelmesebbek legyünk a családunkkal.
De emellett segít abban is, hogy jobban élvezzük az anyaságunk élményét, és boldogabbak, elégedettebbek, sőt magabiztosabbak legyünk.
Az érzelmileg tudatos anyák példát mutathatnak gyermekeiknek arra, hogyan tudják a saját érzelmeiket felismerni, tudatosan és egészségesen kezelni.
Ez azt jelenti, hogy az érzelmileg tudatos anyák:
- képesek jobban megérteni gyermekeik igényeit és motiválni őket.
- képesek sikeresebben megoldani a konfliktusokat, erős és egészséges kapcsolatokat kialakítani.
- képesek hatékonyabban támogatni gyermekeik érzelmi, szociális és kognitív fejlődését.
Az érzelmileg tudatos anyák tehát nemcsak a saját maguk, hanem gyermekeiknek fejlődéséért is sokat tesznek hozzá. Az érzelmi tudatosság segíthet abban, hogy az anyaság egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb és teljesebb élmény legyen.
Hogyan fejlesszük az érzelmi tudatosságunkat anyaként?
Az érzelmi tudatosság nem egy veleszületett tulajdonságunk. Ez egy olyan képesség, amit fejleszteni tudunk. Hoztam néhány tippet, amivel te is növelheted az érzelmi tudatosságodat:
1. Legyél jelen a pillanatokban
Az érzelmi tudatosság első lépése az, hogy igazán jelen legyünk a pillanatokban. Ennek érdekében gyakoroljuk a mindfulnesst, azaz a tudatos figyelmet, amely segít abban, hogy a múlt hibáiról és a jövőt érintő aggodalmakról visszatereljük a figyelmünket a jelenre, és egyszerűen élvezzük az aktuális pillanatot.
- Fókuszáljuk a figyelmünket a mindennapi tevékenységeinkre. Ha akár evés, közös játék vagy sétálás közben a saját testi megéléseinkre figyelünk, könnyebb lesz azonosítani, ha az érzelmeink megváltoznak. Ilyenkor tegyük fel magunknak a kérdéseket, hogy mit érzünk, hol érezzük, hogyan érezzük. Például, a szorongást gyakran kíséri a szívverés gyorsulása vagy az izomfeszültség. Az ilyen testi jelek felismerése is segíthet abban, hogy meghatározzuk, milyen érzelemmel van dolgunk.
- Legyünk ítélkezésmentesek önmagunkkal és környezetünkkel szemben. Fogadjuk el az érzelmeinket olyannak, amilyenek, anélkül, hogy magunkat hibáztatnánk értük. Törekedjünk arra, hogy amit lehet, hagyjunk úgy, ahogy van, ne változtassunk az adott helyzeteken. Ez a gyereknevelés során is kedvező lehet, mert elősegíti a gyermekünk önállóságának és problémamegoldásának fejlődését is.
- Élvezzük az egyszerű dolgokat. Túl sokat foglalkozunk negatív dolgokkal. Ezért fontos, hogy hagyjunk magunknak teret és lehetőséget arra, hogy kiélvezzük a kellemes élményeinket is, például egy forró tea illatát vagy a gyermekünk nevetését.
2. Azonosítsd az érzelmeidet
Az érzelmek megnevezése fontos lépés az érzelmi tudatosság fejlesztésében. Íme néhány gyakorlati tipp, hogyan nevezzük meg az érzelmeinket:
- Használjunk érzelmeket leíró szavakat. Fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő érzelemszavakat. Amikor meg tudjuk nevezni az érzelmeinket, könnyebben tudjuk kifejezni őket, és jobban megértjük őket.
- Írjunk naplót érzelmeinkről. Ez segíthet abban, hogy jobban megértsük őket és ez a pozitív élményeink elraktározásában, megőrzésében is nagy segítségükre válik.
- Kérjünk visszajelzést másoktól arról, hogy milyen érzelmeket mutatunk. Emellett, ha nehészégekbe ütközünk az érzelmeink megnevezésében, egyszerűen csak kérdezzük meg másoktól, hogy ők hogyan neveznék el azokat az érzéseket, amiket az adott helyzetben átélhetünk.
Ez megfordítva egy jó empátianövelő és önkifejezést fejlesztő gyakorlat is lehet a gyerekeinkkel való közös játék során. A szerepjátékok közben egyszerűen csak kérdezzük meg a gyermekünktől, hogy a baba/figura/plüss, amivel játszunk, hogyan érezheti magát.
Az érzelmek nevezése időigényes folyamat, de megéri a fáradságot. Minél inkább fejlődik a képességünk arra, hogy megnevezzük az érzelmeinket, annál jobban fogjuk megérteni saját magunkat és másokat.
3. Keresd meg az érzelmeid okait
Az érzelmeink okai sokfélék lehetnek, és néha nehéz lehet őket megtalálni. De, ha megértjük az érzelmeink okait, akkor jobban tudjuk kezelni őket. Íme néhány tipp az érzelmeink okainak megkereséséhez:
- Figyeljünk az adott szituáció jellemzőire. Kérdezzük meg magunktól, hogy mi történt, mielőtt az érzés kialakult bennünk, és próbáljunk rájönni, milyen események, szituációk vagy helyzetek váltották ki az érzelmi reakciónkat.
- Figyeljünk az automatikusan megjelenő gondolatainkra. A gondolataink gyakran befolyásolják az érzelmeinket. Ha negatív gondolataink vannak, akkor valószínűleg negatív érzelmeket fogunk érezni. Kérdéseket is tehetünk fel magunknak az érzelmeinkről, például: „Mi a legközelebbi gondolatom, ami ezzel az érzelemmel kapcsolódik össze?”
- Beszélgessünk egy baráttal vagy családtaggal az érzelmeinkről. Ők segíthetnek nekünk abban, hogy más nézőpontból lássuk a dolgokat, és hogy újszerű értelmezési kereteket találjunk az érzelmeink keletkezésére vonatkozóan.
Az érzelmi tudatosság fejlesztése hosszú folyamat, és gyakorlást igényel. Ne add fel, ha először azt érzed, hogy nem megy. A kitartás és rendszeres gyakorlás segíteni fog abban, hogy egyre magabiztosabb és tudatosabb legyél az érzelmeid felismerésében és megértésében.
Érzelemkezelési technikák elfoglalt anyák számára
Anyaként gyakran érezzük magunkat feszültnek, szorongónak vagy dühösnek. Ezek a negatív érzelmek a gyereknevelés és az élet természetes velejárói, de nem egészséges, ha megtagadjuk őket, vagy hagyjuk, hogy túlzóan eluralkodjanak rajtunk.
A negatív érzelmek hatását csökkenthetjük, ha megtanuljuk őket egészséges módon kezelni. Ez azt jelenti, hogy, ha felismertük az érzelmeinket, megtaláltuk az okukat, akkor olyan módokat keresünk a kezelésükre, amelyek nem ártalmasak számunkra vagy gyermekeink számára.
Íme néhány tipp a negatív érzelmeink kezelésére:
1. Alkalmazzunk különféle légzésgyakorlatokat
A légzőgyakorlatok és a meditáció segítségével „újraindíthatjuk” az agyunkat, ha túlterheltnek érezzük magunkat. A légzésnél a fő hangsúlyt arra kell helyezni, hogy a belégzés és a kilégzés között tartsuk bent a levegőt, és próbáljunk meg hosszabb ideig kilélegezni, mint belélegezni.
Ez a fajta légzés segít a paraszimpatikus idegrendszer felébresztésében, ami természetes módon nyugtat meg minket.
A közösségi médiában számos példát találhatunk a legkülönfélébb légzőgyakorlatokra vagy mindfulness-technikákra.
2. Mozogjuk le a kellemetlen érzéseinket
A testmozgás igazán fontos a stressz kezelésében, a szorongás és a depresszió csökkentésében. Emellet a testmozgás segíthet abban is, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben, és hogy több energiánk legyen.
A testmozgásnak nem kell nagy erőfeszítést igényelnie. Még a rövid, enyhe intenzitású testmozgás is hatásos lehet. Ha olyan testmozgást választunk, amelyik tetszik és amit élvezünk, akkor egyfajta öngondoskodásként is fel lehet fogni a testmozgást. Ez lehet például séta, kocogás, biciklizés, tánc, jóga vagy úszás.
Az is jó taktika lehet, ha különféle tevékenységeket választunk a különböző érzelmeink kezeléséhez.
- Ha dühösek vagyunk, menjünk el sétálni vagy végezzünk valamilyen erőnléti edzést. Ez segíthet abban, hogy levezetjük a feszültséget és a dühünket.
- Ha szorongunk, próbáljunk meg egy nyugodtabb tevékenységet végezni, például jógázni vagy meditálni. Ez segíthet abban, hogy ellazuljunk, és eltereljük a figyelmünket a szorongást kiváltó dologról.
- Ha szomorúak vagyunk, végezzünk olyan tevékenységet, amely örömet okoz nekünk, például táncoljunk vagy hallgassunk zenét (és ha kell, headbangeljünk egy kicsit). Ez segíthet abban, hogy jobban érezzük magunkat és javítsuk a hangulatunkat.
3. Forduljunk magunk felé önegyüttérzéssel
Gyakran hajlamosak vagyunk önmagunkhoz túlságosan kritikusak lenni, és a mindennapi kihívások közepette megfeledkezni az önmagunk iránti empátiáról.
Az önegyüttérzés egy olyan készség, amely segíthet nekünk abban, hogy elfogadjuk és megbocsássuk a saját magunkkal kapcsolatos negatív érzelmeikért. Ez azt jelenti, hogy elfogadjuk saját magunkat, olyannak, amilyenek vagyunk, és megengedjük magunknak, hogy hibázzunk és tanuljunk a tapasztalatainkból. Ez segít elkerülni a felesleges önmarcangolást és segít megérteni, hogy a kihívások az anyai szerepünk részei, és nem szégyen, ha néha nehezebb helyzetekbe kerülünk.
Íme néhány konkrét tipp az önegyüttérzéshez:
- Kérdezzük meg magunktól, hogy hogyan bánnánk, mit mondanánk egy barátunknak, aki hasonló helyzetben van.
- Fogadjuk el az érzéseinket, még akkor is, ha azok negatívak.
- Tegyünk valami kedveset magunkért, például vegyünk egy forró fürdőt, olvassunk egy picit, töltődjünk fel vagy töltsünk időt a szeretteinkkel.
Ha úgy érzed, hogy nehezen tudsz önegyüttérzően bánni magaddal, akkor olvasd el ezt.
4. Alkalmazzuk a kognitív átkeretezést
A kognitív átkeretezés egy olyan technika, amely segíthet abban, hogy pozitívabb módon gondolkodjunk egy helyzetről. Ez egy hatékony módszer lehet az érzelmek kezelésére, különösen a negatív érzelmekre, mint például a düh, a szorongás, a türelmetlenség vagy a szomorúság.
Anyaként úgy használhatjuk fel a kognitív átkeretezést, hogy olyan kérdéseket teszünk fel magunknak, amikkel meg tudjuk változtatni a kialakult helyzettel kapcsolatos gondolatainkat.
Például, ha azért vagyunk dühösek, mert a gyermekünk nem akarja megenni az ebédjét, akkor átkeretezhetjük a helyzetet úgy, hogy elfogadjuk, hogy a gyermekünk még éppen tanulja, hogyan, mikor és mennyit kell ennie. Vagy egyszerűen csak belátjuk, hogy nincs olyan nagy következménye annak, ha ma kihagyja az ebédet, és egy picivel több vacsorát kap este. Ez segíthet nekünk abban, hogy nyugodtabbá váljunk, és hogy ne vegyük túlzóan magunkra a gyermekünk viselkedését.
A pozitív érzelmeink és az érzelmi tudatosság kapcsolata
Amikor pozitív érzésekkel találkozunk, mint például a boldogság, a szeretet vagy az elégedettség, fontos, hogy tudatosan megtartsuk és felerősítsük ezeket az érzéseket. Az egyik módja ennek, hogy emlékezzünk olyan pillanatokra vagy eseményekre, amik boldogságot okoztak számunkra, és időnként visszatérjünk ezekhez az emlékekhez.
Az érzelmi tudatossághoz hozzátartozik az öröm és a hála megélése is. Tartsuk számon a velük történő pozitív élményeinket, gyakoroljuk az önbecsülést és az önegyüttérzést, legyünk hálásak a körülöttünk lévő emberekért és értékekért. További pozitív példákért, töltsd le a Pozitív példamutató anya csekklistámat.
Savoring, mint a leghatékonyabb anyai érzelemszabályzó eszköz
A savoring egy olyan érzelemszabályozási technika, amely segít az embereknek abban, hogy jobban élvezhessék a pozitív élményeket. Nekünk, kisgyerekes anyáknak a savoring különösen fontos lehet, mivel gyakran nehéz megtalálnunk az időt a pozitív élményeink kiélvezésére.
A savoring számos módon segíthet a negatív érzelmek csökkentésében:
- segít abban, hogy jobban érezzük magunkat,
- segít abban, hogy pozitívabb nézőpontot alakítsunk ki,
- segít abban, hogy erősebbé váljunk.
Íme néhány konkrét tipp a savoringhez:
- Fókuszáljunk a jelen pillanatra. Amikor egy pozitív élményt élünk át, próbáljunk meg megfigyelni a részleteit. Ez segíthet abban, hogy jobban élvezhessük az élményt.
- Képzeljük el, hogy milyen lesz visszagondolni erre a pillanatra a jövőben. Ez segíthet abban, hogy értékeljük az élményt, és hogy pozitívabb nézőpontot alakítsunk ki.
- Osszuk meg a pozitív élményt másokkal. Ez segíthet abban, hogy még jobban érezzük magunkat, és hogy erősebb köteléket alakítsunk ki másokkal.
A pozitív érzelmek megtartása és növelése hozzájárul a mentális egészségünkhöz, és ezáltal a gyermekeink mentális fejlődésére is pozitív hatással van.
Hogyán tovább?
Ha tovább szeretnéd fejleszteni az érzelmi tudatosságodat, csatlakozz az ingyenes Belső Körhöz, ahol olyan önreflexív tartalmakat osztok meg, amik segítségével magabiztosabb, tudatosabb, pozitívabb és kiegyensúlyozott anyává válhatsz. Ez lesz a Te napi emlékeztetőd és segítőd abban, hogy a pozitív élményeid megélése legalább annyira fontos, mint a negatívaké.
Emellett a Pozitív pszichológiai „gyorssegély” anyáknak című ebookomban olyan gyakorlatokat mutatok meg, ami segítségével Te is visszatalálhatsz a pozitívabb, lelkesebb és kiegyensúlyozottabb önmagadhoz.