Az anyaság néha nehéz dió. A gyerekek gondozása és nevelése sok időt, energiát és türelmet igényel, és gyakran érezzük magunkat túlterheltnek és stresszesnek. Ráadásul gyakran szembesülünk olyan nehézségekkel, mint a családon közötti konfliktusok, a gyerekeink viselkedési problémái vagy a munka-magánélet egyensúlyának megteremtésének nehézsége.
Ezek önmagukban is jelentős feszültség- és frusztáció forrásai, egyben pedig nagyon könnyen meg tudnak ágyazni komolyabb problémáknak is.
Szerencsére vannak olyan készségek, amelyek segíthetnek nekünk abban, hogy hatékonyabban tudjuk ellátni a szülői szerepüket. Az önreflexió és az érzelemszabályozás két kulcsfontosságú készség, amelyekre minden anyának szüksége van. Ha érdekel, hogyan tudod fejleszeni ezeket a kézségeidet, akkor ez a poszt neked szól!
Hogyan segít az önreflexió és az érzelemszabályozás az anyáknak?
Az önreflexió azt jelenti, hogy képesek vagyunk a saját gondolatainkra, érzéseinkre és viselkedésünkre reflektálni. Ez segít, hogy megértsük, miért cselekszünk úgy, ahogy, és hogy hatékonyabb döntéseket hozzunk.
Az érzelemszabályozás pedig azt jelenti, hogy képesek vagyunk az érzelmeinket egészséges módon kezelni. Ez pedig abban segít nekünk, hogy ne hagyjuk, hogy az érzelmeink irányítsanak minket, és hogy konstruktív módon tudjunk reagálni a stresszes helyzetekre.
Az önreflexió és az érzelemszabályozás számos módon segíthet nekünk, anyáknak:
- Jobban megértjük saját magunkat és gyermekeinket.
Azáltal, hogy jobban megértjük saját gondolatainkat, érzéseinket és viselkedésünket, jobban megérthetjük gyermekeinket is. Így hatékonyabban tudunk velük kommunikálni, és megértőbbek leszünk velük szemben. - Hatékonyabb döntéseket hozhatunk a legkülönbözőbb gyereknevelési helyzetekben.
Azáltal, hogy jobban megértjük saját magunkat és gyermekeinket, jobban megérthetjük, hogy mi a legjobb számukra. Ez segít abban, hogy hatékonyabb döntéseket hozzunk a nevelési helyzetekben. - Jobban kezeljük a stresszt és a nehezebb vagy feszültebb helyzeteket.
Azáltal, hogy jobban megértjük saját érzelmeinket és megtanuljuk, hogyan kezeljük azokat, így nyugodtabbak és türelmesebbek tudunk maradni stresszes helyzetekben. Ezáltal magabiztosabb anyák leszünk. - Egészségesebb kapcsolatban kerülünk a gyermekeinkkel.
Azáltal, hogy jobban megértjük saját magunkat és gyermekeinket, és hatékonyabban kezeljük a stresszt és más nehéz helyzeteket, egészségesebb kapcsolatot alakíthatunk ki gyermekeinkkel. Így közelebb kerülünk a gyermekeinkhez, és megbízhatóbb anyák leszünk a számukra.
Az önreflexió és az érzelemszabályozás fejlesztése egy életen át tartó folyamat. Vannak azonban olyan gyakorlatok, amelyek segíthetnek nekünk abban, hogy ezeket a készségeket kifejlesszük magunkban.
Milyen módszerekkel fejleszthetjük az önreflexiót?
Az önreflexió fejlesztésének egyik legfontosabb módja a saját gondolatainkra, érzéseinken és viselkedésünkön való tudatos figyelem. Ezt megtehetjük például naplóírással, meditációval vagy terápiával. A naplóírás segíthet abban, hogy nyomon kövessük gondolatainkat és érzéseinket, a meditáció pedig abban, hogy jobban tudatosítsuk őket. A terápia pedig abban segíthet, hogy feltárjuk és megértsük saját magunkat.
Az érzelmek kezelésében segíthetnek a légzésgyakorlatok, a relaxációs technikák és a pozitív gondolkodás. A légzésgyakorlatok segíthetnek abban, hogy ellazuljunk és csökkentsük a stresszt, a relaxációs technikák pedig abban, hogy jobban kapcsolódjunk a saját testünkhöz és érzéseinkhez. A pozitív gondolkodás pedig abban segíthet, hogy az optimista szemléletmód és a pozitivitás prioirizálásával vissza tudunk kerülni abban a nyugodtabb, békésebb állapotba, ahol a problémamegoldó és döntéshozatalhoz kapcsolódó készségeink jobban működnek. Így eredményesebben tudjuk kezelni a stresszt és a nehéz helyzeteket.
Ezenkívül segítséget kérhetünk szakemberektől is. Az önreflexió és az érzelemszabályozás fejlesztésében pszichológusok vagy terapeutak segíthetnek nekünk a leghatékonyabban.
Mi különbség a baráti beszélgetés, a coaching és a pszichológiai tanácsadás között?
Megszámolni sem tudom hányszor hallottam már azt a mondatot, hogy beszélgetni mindenki tud, nem kell ezért szakember. Meg azt is, hogy a pszichológus nem jó, mert csak a múltban turkál, és az anyámat hibáztatja mindenért.
Természetesen ezek nem igaz állítások, de talán célszerű tisztázni, mi a különbség 3 olyan beszélgetéstípus között, amit gyakran hoznak kapcsolatba a mentális jóllét fejlesztésével.
- A barát egy olyan személy, akivel bizalmas viszonyban vagyunk, és akivel megoszthatjuk a gondolatainkat és érzéseinket.
- A coach egy olyan szakember, aki segít az embereknek elérni a céljaikat, de tartós személyiségváltozás kialakítása nem feladata.
- A pszichológus egy képzett szakember, aki a pszichológia tudományát használja arra, hogy segítsen az embereknek a problémáik megoldásában.
Hogyan tud segíteni egy pszichológus az anyáknak?
Pszichológusként komplex szakmai tudással és tapasztalattal rendelkezem az önreflexió és az érzelemszabályozás fejlesztésében.
A pszichológiai tanácsadáson abban segítsek a hozzám forduló anyáknak, hogy megértsék saját gondolataikat, érzéseiket és viselkedésüket. Így az anyukák megtanulják, hogyan tudják felismerni a saját hibáikat és előítéleteiket, valamint azt, hogy hogyan kezeljék hatékonyabban az érzelmeiket. Azzal, hogy az anyák önreflexióra való képessége növekszik, magabiztosabbá válnak abban, hogy új stresszkezelő stratégiákat dolgozzanak ki a segítségemmel.
Bár, én nem vagyok gyermekpszichológus, így nem szoktam nevelési tanácsadást adni, sokszor segítem az anyákat abban is, hogy jobban megértsék gyermekeik viselkedését és igényeit.
Gyakran dolgozom együtt olyan anyákkal:
- akik számára nehezebb az önreflexió és az érzelemszabályozás fejlesztése,
- akik rosszul kezelik a stresszt és a nehéz helyzeteket,
- akik sikertelenül próbálnak megbirkózni az anyai szerepükben megélt kihívásokkal,
- akik nem tudnak megbírkózni az anyai perfekcionizmussal és kiégéssel,
- akik kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb és elégedettebb (azaz boldogabb) életet szeretnének élni,
- akik motiváltak arra, hogy jobb kapcsolatokat alakítsanak ki másokkal (és közben saját magukkal is).
Összefoglalva, pszichológusként számos olyan módon tudom segíteni az anyáknak, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy hatékonyabban tudják ellátni az anyai szerepüket. A munkám célja az, hogy az anyák jobban megismerjék önmagukat és gyermekeiket, hatékonyabb megoldásokat találjanak a nehézségeikre, és fejlesszék az önreflexiós és érzelemszabályozási készségeiket.
Mit nem tesz egy pszichológus a tanácsadás során?
Fontos azonban tisztázni, hogy pszichológusként mi az, amit nem teszek és tehetek meg.
Nem adok tanácsot a kliens életének vagy döntéseinek konkrét kérdéseiben. A pszichológiai tanácsadás során az az én feladatom, hogy segítsem a klienst abban, hogy megtalálja a saját válaszait, és hogy jobban megértse saját magát és a helyzetét.
Nem tudom megmondani a klienseimnek, hogy mit tegyenek, hanem arra ösztönzöm őket, hogy gondolják át a saját lehetőségeit, és hogy hozzák meg saját döntéseiket és ezért tanuljanak meg felelősséget vállalni.
Természetesen nem csak ülök és bólogatok, mint egy bazári majom, hanem aktívan segítek a klienseknek abban, hogy átgondolják a lehetőségeiket, és hogy megértsék a különböző döntéseik következményeit.
Az a dolgom, hogy ez alatt a folyamat alatt hozzám forduló anyák megtanulják hogyan tudják felismerni a problémamegoldásuk során alkalmazható erőforrásaikat, illetve hogyan és mikor alkalmazzák ezeket.
A legfőbb célom az, hogy segítsek a hozzám forduló anyáknak abban, hogy olyan anyákká váljanak, akik ismerik a saját erejüket és korlátaikat, és cselekedni tudnak, ha valamilyen célt kitűznek maguk elé. Így a saját maguk hősévé váljanak!
Innen hogyan tovább?
Beláthatjuk, hogy az önreflexió egy nagyon riziókós út. Önmagunk megismeréséhez bátorság kell, csakúgy, mint az önmagunkkal szembeni őszinteséghez, valamint a korlátaink, illetve gyengeségeink felvállalásához. Ez egy igazán hősies küzdelem, legalábbis lélektani értelemben biztosan.
De mindennek a végén ott van a jobb társas kapcsolatok, a produktívabb, elégedettebb élet, a mélyebb önelfogadás és a boldogabb anyaság lehetősége. Így talán jobban megéri, nem?
Ezen az úthoz nyújthatok segítséget Neked! Ha készen állsz rá, foglalj időpontot az online, pozitív pszichológiai tanácsadásra.
Ha pedig egyelőre önállóan szeretnéd fejleszteni az önreflexiós képességedet, csatlakozz az ingyenes Belső Körhöz, ahol olyan tartalmakat osztok meg, amik segítségével magabiztosabb, tudatosabb, pozitívabb és kiegyensúlyozott anyává válhatsz. Ez lesz a Te napi emlékeztetőd és segítőd abban, hogy a pozitív élményeid megélése legalább annyira fontos, mint a negatívaké.