fbpx

Mi a kiegyensúlyozott szülőség titka?

Miért elérhetetlen cél a munka-család egyensúlyának megteremtése?

Mindig is kiegyensúlyozott szülő akartam lenni. Ezért eldöntöttem, hogy nem fogok multiban dolgozni, ha gyerekem lesz.

2019-ben hagytam ott a stabil, 8 órás munkaviszonyom. Először táppénzre mentem 32 hetes várandósként, aztán csedre, amit a gyed követett. Amikor a fiam 10 hónapos lett, újra várandós lettem. 2021 szeptemberében már 2 gyerekes anyukaként folytattam a „karrierem”. Időközben persze újraindítottam a vállalkozásom is, de a mai napig inkább anyukaként, mintsem dolgozó nőként aposztrofálom magam.

Sőt, biztosan tudom, hogy nem 2023 lesz az az év, amikor újra munkavállaló leszek.

Ebben a posztban arról írok, miért vakvágány, sőt lehetetlen küldetés, ha arra törekszünk, hogy minden szerepünkben egyaránt megfeleljünk.

Bemutatom azt is, hogy miért fontos a tudatosság és a személyes választásaink szerepe a kiegyensúlyozottság megteremtésében.

Miért fontos, mit választunk hivatásul?

Amikor elballagsz az általános iskolából, a magyar oktatási rendszer egy hatalmas mulasztását kell elszenvedned. Nem csak arról van szó, hogy a lexikális tudás nem készít fel kellően a felnőtt életre. Sokkal inkább arról, hogy nem készít fel a tudatos pályaválasztásra. Egy átlagos 14 évesnek fogalma sincs arról, hogy mi lesz, ha nagy lesz. Hogyan várhatjuk el, hogy tudja, miben lenne jó, mit tudna élvezettel tanulni és dolgozni évtizedeken át?

Ezért fontos már akkor tudnod, amikor eldöntöd, milyen karriert szeretnél, hogy mi az a dolog, ami táplál téged, ami feltölt, és amiért lelkesedsz. Egy pályaorientációs tanácsadási folyamat nagyon sokat segíthet a pályaválasztás előtt álló fiataloknak (és pályamódosítást fontolgató idősebbeknek is).

A munka és magánélet egyensúlyának elérése elérhetetlen cél, de a tudatos pályaválasztás kulcsfontosságú lehet a kiegyensúlyozottság megteremtésében.

Amikor olyan munkát végzel, amit szeretsz, ami inspirál, az nem csak a munkahelyi elégedettségedet növeli, hanem pozitívan hat a magánéletedre is.

Az öröm és a szenvedély, amit a munkádban találsz, átragad a családi életedre is.

A munka és magánélet kiegyensúlyozottságának a mítosza

Nagyon idegesít, amikor „képzett segítő szakemberek” azt a „tanácsot” adják a hozzá forduló klienseknek, hogy a stressz csökkentése és az öngondoskodás fokozása a kulcsa annak, hogy kiegyensúlyozottabb mindennapjaink legyenek. Ez egyszerűen nem igaz!

A stressz az életünk elengedhetetlen része. Az öngondoskodás meg nem minden élethelyzetben lehetséges.

Példa: Panka története

Panka egy fővárosban élő, harmincas éveiben járó édesanya. Egyedülálló szülőként tekint magára, mert a férje Németországban dolgozik, hogy fizetni tudják a lakáshitelüket. Reggel 8-ra jár dolgozni, lányát már a reggeli ügyeletbe viszi be az óvodába. Négyig dolgozik, majd öt körül megy a lányáért, szintén ügyeletbe. Pankának nagyon fontos, hogy minőségi időt töltsön a lányával, ezért mindennap legalább egy órát játszanak együtt, miután hazaértek az óvodából.

A közös játék után Panka és a lánya együtt készítik el a szendvicseket vacsorára és másnap uzsonnára. Aztán fürdés és altatás. Ilyenkor Panka végre magára is tud koncentrálni, jöhet az énidő! Azaz jönne, ha nem ájulna be az ágyba legkésőbb kilenckor, amikor a kötelező házimunkával és a másnapi előkészületekkel végzett. De általában ilyenkor találkozik a feszültséget okozó nehézségekkel is: vásárolni kellene, mert nincsen tej, be kell fizetni a számlát, és a csoportpénzt is össze kell készíteni.

Ebben a helyzetben tényleg az a legjobb stratégia, hogy Panka zárja ki a stresszt és koncentráljon az öngondoskodásra? Nem hiszem. Panka munkája és élethelyzete nem teszi lehetővé, hogy eleget foglalkozzon azzal, hogy feltöltődjön és csak magára figyeljen.

Mi a megoldás?

A legegyszerűbb helyzet akkor lenne, ha Panka olyan munkát végezne, amiben örömét leli, ahol megélheti a fejlődést, ahol támogató és barátságos kollégák veszik körül, és ahol tiszteletben tartják a munkaidő fogalmát.

Úton a reális elvárások felé

Ha sorra veszed kötelezettségeidet, értékeidet és céljaidat, tisztább képet kapsz. Nyilvánvalóvá válik számodra, milyen reális elvárásaid lehetnek magaddal szemben, és ki tudod választani azokat a tevékenységeket, amelyek segítenek megélni az egyéniségedet anélkül, hogy bármit feláldoznál, amit bánnál.

5 lépés az érzelmi tudatosság felé

  • Célkitűzés: Válassz konkrét célokat, amelyek teljesítéséhez elég erőforrás áll rendelkezésedre.
  • Értékvezérelt döntések: Ragaszkodj világosan megfogalmazott értékeidhez.
  • Prioritások meghatározása: Döntsd el, mi a legfontosabb számodra jelenlegi élethelyzetedben.
  • Határok kijelölése: Kommunikáld nyíltan és őszintén, milyen határokat szeretnél tartani.
  • Öngondoskodás: Találj időt magadra, még ha csak néhány percet is minden nap.

Miért fontos az érzelmi kiegyensúlyozottság?

Az érzelmi kiegyensúlyozottság alapvető fontosságú a mentális és érzelmi egészség szempontjából. Ha tudatosan választod meg tevékenységeidet és határaidat, kevesebb stresszel és több elégedettséggel élheted mindennapjaidat.

A tudatos döntések és reális elvárások segítenek abban, hogy magabiztosnak, büszkének és elégedettnek érezd magad.

Ha úgy érzed, támogatásra van szükséged abban a folyamatban, jelentkezz az online pszichológiai tanácsadásra.

Shopping Cart
Scroll to Top