fbpx

Hogyan építsd fel anyai önbizalmadat?

Miért árt, ha figyelmen kívül hagyod az érzelmeidet?

Az elmúlt években gyakran hallottam, hogy az új anyáknak csak „át kell vészelniük” a nehézségeket.

Nemrég olvastam egy újabb bejegyzést, ami ezt erősítette. Csak tarts ki, és minden rendben lesz.

Mivel ezt sokan mondják, igaznak kell lennie, igaz?

Nos… nagyon nem.

Ez a tanács bár jó szándékú, túlságosan leegyszerűsítő. Nem veszi figyelembe a valós érzelmi kihívásokat, amikkel anyaként szembesülsz.

Ez a „csak tarts ki” hozzáállás akár káros is lehet, és tehetetlenséget érezhetsz.

Én is ezt próbáltam követni, amikor először lettem anya. Azt hittem, ha kitartok, végül magabiztosabb leszek. De ez nem így történt. Sőt, még inkább elszigeteltnek és bizonytalannak éreztem magam.

Nem éreztem önazonosnak magam, és ez mélyítette a küzdelmeimet. Rájöttem, hogy nem velem van a baj, hanem ezzel a hozzáállással.

Íme, mit tettem helyette, és miért hozott ez óriási változást.

Miért rossz ötlet figyelmen kívül hagyni az érzelmi erőforrásokat?

Az a helyzet, hogy az érzelmi szükségletek figyelmen kívül hagyása és a „csak tarts ki” hozzáállás nem jó ötlet, mert:

  • Ha nem figyelsz az érzelmi egészségedre, egyre inkább elhatalmasodhat rajtad az önbizalomhiány.
  • Ha úgy teszel, mintha minden rendben lenne, miközben nem az, eltávolodsz a saját érzéseidtől, és nehezebb lesz kapcsolódni magadhoz és a családodhoz.
  • Ahelyett, hogy magabiztosabb lennél, még inkább túlterheltnek és alkalmatlannak érezheted magad.

Bizonyítékot szeretnél?

Elég, ha végiggörgeted a népszerű anyacsoportokat, mint az Asszonysutyorgó vagy más kismama és anyacsoportokat a közösségi médiában, és látod, hogy sok anya küzd hasonló problémákkal. 

Azok a kérdések, mint „Miért érzem magam úgy, mintha kudarcot vallanék?” vagy „Normális, hogy ennyire elveszettnek érzem magam új anyaként?” gyakran előkerülnek. Az önbizalomhiány, a mások ítéletétől való félelem és a túlzott nyomás sok anyát érint, akik figyelmen kívül hagyják az érzelmi szükségleteiket. Ezek a platformok tele vannak valódi történetekkel anyáktól, akik hasonló kihívásokkal néznek szembe.

Mit tehetsz tehát, hogy magabiztosabb anyává válj? 

Szerencsére van egy jobb módszer. 

Ahelyett, hogy csak átvészelnéd, építheted az érzelmi erőforrásaidat és valódi, tartós önbizalmat alakíthatsz ki. Nem lenne jobb, ha olyan dolgokkal töltenéd az idődet, amelyek tényleg támogatnak, és segítenek abban, hogy magabiztos anyává válj? Megteheted. És ez nem kell, hogy bonyolult vagy nyomasztó legyen a kisgyerekes időszak.

Egy jobb módszer az anyai önbizalom kiépítésére

Ahelyett, hogy a hagyományos módszereket követnéd, itt van, amit én tettem zért, hogy magabiztosabbá váljak anyaként.

1. lépés: Határozd meg a szükségleteidet

Először is, tisztán kell látnod, mire van igazán szükséged új anyaként. Nem elég, ha csak megpróbálsz megfelelni külső elvárásoknak vagy elég jónak lenni mások szemében. 

Fontos, hogy magabiztosnak érezd magad, miközben hű maradsz önmagadhoz és az értékeidhez. Ez alapvető lépés, mert nem tudsz valódi önbizalmat építeni, ha nem tudod, mi szükséges ahhoz, hogy biztonságban és támogatva érezd magad. 

Ha ezt kihagyod, könnyen csak a felszínt kapargatod, ahelyett, hogy a problémák gyökerét kezelnéd.

2. lépés: Fogadd el az érzelmi öngondoskodást

Következő lépésként ismerd fel az érzelmi öngondoskodás fontosságát.

Adj időt magadnak az érzéseidre, és légy gyengéd magadhoz, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy tervezted. Fontos, hogy kérj segítséget, ha szükséged van rá, és figyelj az érzelmi jóllétedre. 

Ez legalább olyan fontos, mint a gyermeked gondozása. Rájöttem, hogy az önszeretet és a pozitív megerősítések különösen hatékonyak abban, hogy kevésbé szorongó és kiegyensúlyozott legyél.

3. Hozz létre egy támogató rutint

Végül dolgozz ki egy olyan rutint, amely támogatja érzelmi és mentális jóllétedet.

Ez tartalmazhat napi szokásokat, például a mindfulness gyakorlását, a pozitív élmények felidézését és a reális elvárások megfogalmazását. 

Ezek a szokások erősítenek, és eszközöket adnak a kezedbe, hogy magabiztosabban nézz szembe az anyai kihívásokkal. Idővel észre fogod venni, hogy nemcsak jobban érzed magad, hanem hatékonyabban tudsz gondoskodni a gyermekedről is.

Következő lépések

Összefoglalva, ha figyelmen kívül hagyod érzelmi szükségleteidet, az anyaként frusztrációhoz és kiégéshez vezethet. 

Ehelyett, ha az érzelmi erőforrásaid építésére összpontosítasz, magabiztosságot és ellenállóképességet fejleszthetsz. 

Nézd meg néhány további bejegyzésemet az anyaságról, és fedezd fel, hogyan erősítheted érzelmi jóllétedet.

A mai „bölcsességek” gyakran félrevezethetnek. Azonban lehetséges, hogy magabiztos és kompetens anyává válj úgy, hogy közben hű maradsz önmagadhoz. Ehhez csak megfelelő útmutatásra és egy kis önszeretetre van szükséged.

Ha további támogatásra van szükséged, nézd meg a Belső Erőforrás Programot. Ez segít fejleszteni érzelmi erőforrásaidat és önbizalmadat anyaként. 

Kattints ide, és tudd meg, hogyan tölthetsz nyugodt, minőségi időt a gyerekeiddel, akkor is, ha most állandóan stresszesnek és túlterheltnek érzed magad.

Shopping Cart
Scroll to Top